Takto rastie rastúci papier:
návod na pestovanie krok za krokom.
Dostali ste rastúcu pohľadnicu? Hurá, začína sa pestovateľská zábava. Postupujte podľa tohto návodu. S trochou šťastia a pomocou prírody je úroda vaša. Upozorňujeme, že rastúci papier je jednoducho papier plný semienok. Zaobchádzajte s nim ako so semienkami. Buďte trpezliví a akceptujte vegetačné obdobie a potreby jednotlivých druhov rastlín. Poďme sadiť!
Krok za krokom
návod na pestovanie rastúceho papiera
1. Navlhčite svoj rastúci papier
Najprv papier dôkladne navlhčite, aby bol naozaj mokrý. Vďaka tomu sa papier dobre rozpustí a semienka môžu klíčiť.
2. Vložte papier do pôdy
Väčšine rastlín sa lepšie darí vonku. Ideálny čas na výsadbu vonku je od mája do októbra (presné termíny nájdete pri jednotlivých druhoch). Ak sadíte do interiéru, je tiež dobré dodržať tieto termíny. Pôdu odhrňte, skyprite a položte na ňu rastúci papier.
3. Papier prikryte tenkou vrstvou zeminy
Rastúci papier prikryte 1-1,5 cm kvalitnej pôdy. Semená tak získajú dostatok živín, ochrany a svetla na klíčenie. Ak papier pokryjete príliš silnou vrstvou pôdy, semená budú klíčiť pomalšie alebo vôbec.
4. Voda, voda a ešte raz voda
Na začiatku nezabudnite každý deň zalievať trochou vody, aby sa papier udržal vlhký. Najlepšie je použiť rozprašovač s mäkkou hlavicou, aby sa na papier dostalo všade rovnaké množstvo vody. Krhlička s prúdom vody môže zabrániť rovnomernému namočeniu papiera a rovnomernému klíčeniu semien.
5. Slnko a teplo
Rastlinu umiestnite na svetlé a teplé miesto - dostatok svetla je nevyhnutný, najmä v interiéri. Pozor však na miesto na priamom slnku, najmä v lete. Vtedy môže váš papier vyschnúť a semená nebudú klíčiť.
6. Trpezlivosť a láska
Teraz je čas na trpezlivé čakanie. Prvé rastliny vyklíčia do týždňa. Veľa lásky a pozornosti dávajte nielen semienkam, ale aj vyklíčeným rastlinám. Rastliny zalievajte menej ako v prvom týždni.
Nevyrástol vám papier?
Škoda. Postupovali ste podľa krokov v pláne krok za krokom? Na pestovanie papiera potrebujete aj trochu zelené prsty a kvapku šťastia. Nebol na priamom slnku? Nezasiahla vás vlna horúčav alebo silná búrka? Vtedy sa bohužiaľ môže stať, že semienka vyschnú alebo sa utopia. Skúste to znova. Dajte nám vedieť a my vám radi pošleme novú vzorku.
Čo semienka potrebujú
V rastúcom papieri sú rôzne druhy semienok.
Niektoré semienka kvitnú, iné prinášajú úrodu. Každý druh má iné požiadavky.
Nájdite si semená a zistite, kedy a kde ich najlepšie zasadiť. A na čo sa môžete tešiť.
Zmes lúčnych kvetov
Týmito lúčnymi kvetmi podávate pomocnú ruku včelám aj motýľom. V našej krajine prežívajú ťažké časy kvôli stále sa zmenšujúcim zdrojom potravy. V tejto pomáhajúcej zmesi nájdete semená týchto kvetov:
Antirrhinum (papuľka) | Godetia (žiarivka) |Gypsophila (gypsomilka) | Dorotheanthus (Poludňovkovec sedmokráskovitý) | Chrysanthemum | Petúnia | Lobulária | Ageratum (agerát) | Iberis (iberka). Na záhrade alebo v parku je najvhodnejší čas na výsev od marca do júna. Od konca marca ich treba premiestniť do interiéru, najneskôr však začiatkom mája, aby včely a spol. mali z čoho čerpať.
Vlčí mak
Vlčí mak sa červená popri cestách, na poliach a je krásnym symbolom leta. Môžete ho zasiať v záhrade alebo v parku. Pestuje sa veľmi ľahko, potrebuje len veľa slnka a dobre priepustnú pôdu, ideálne vápenatú.
Vysievame od apríla do mája priamo na miesto alebo predpestujeme od februára doma, ale potom musíte sadenice presadiť von hneď, ako to počasie dovolí. Vysievame priamo na substrát, čas klíčenia je zvyčajne 1-2 týždne, ale môže byť aj dlhší. Semená klíčia pri teplote 15 - 20 °C.
Šalát
Vonku sa najlepšie vysieva od polovice marca do konca júla. Od konca marca vysievajte do kvetináča v interiéri, od mája potom vonku. Počítajte s tým, že po vyklíčení budete musieť sadenice presadiť. V teplom lete buďte opatrní, pretože pri teplote vyššej ako 25 stupňov semená šalátu nevyklíčia. V tomto prípade je vhodnejšie zasadiť rastúci papier dovnútra a potom ho preniesť von. Kedy? Keď majú sadenice 3 listy. Vtedy sú už dostatočne veľké na to, aby sa mohli presunúť do záhrady alebo na balkón. Naša zmes šalátov obsahuje rôzne druhy šalátov, ktoré vám poskytnú pestrý výsledok. Zber vlastného šalátu je úžasný a stojí za trochu námahy!
Mrkva
Vysádzajte von od začiatku marca do konca júla. Výsev do kvetináča nie je ideálny, pretože korene mrkvy rastú hlboko a sadenice nepresadíte. Preto vysievajte mrkvu len vonku do záhonu.
Paradajky a bazalka
Paradajky rýchlo klíčia a rastú. Od januára ich vysievajte v interiéri do kvetináčov na parapete, aby mali dostatok svetla. Presádzať ich von je ideálne od polovice mája, keď sú sadenice zrelé a dostatočne pevné.
Nezábudky
Nezábudky je najlepšie vysievať v záhrade od júna do septembra. Od apríla ich môžete sadiť aj doma, ale v máji ich musíte vysadiť von. Nezábudky zvyčajne kvitnú od apríla do septembra a ich kvety sú jedlé! Použite ich ako krásnu dekoráciu na slávnostné pohostenie. Tento malý kvet má neutrálnu chuť.
Zmes voňavých byliniek
Zmes byliniek vrátane tymiánu, mäty, bazalky, petržlenu a oregana môžete na jar zasadiť doma do kvetináča alebo do záhonu. Vždy im však doprajte dostatok slnka a peknú, kyprú, priepustnú pôdu.
Harmanček
Harmanček je jednoročná rastlina, ktorá dlho kvitne a je pekným doplnkom do bylinkovej záhradky. Je nenáročná, rastie vo všetkých typoch pôdy a uprednostňuje pobyt na priamom slnku. Do voľnej pôdy sa môže vysievať od polovice marca do začiatku júna. Semená prikryte niekoľkými milimetrami zeminy a udržiavajte ich vlhké. Klíčia 2-3 týždne po výsadbe.
Harmanček sa sám vysemeňuje, takže je veľká šanca, že ho po jednom výseve uvidíte vo svojej záhrade každý rok. Zo sušených kvetov si môžete pripraviť skvelý upokojujúci čaj.
Kocúrik obyčajný
Keď už mrazy nehrozia, môžete kocúrika obyčajného vysievať vonku do zeme. Od apríla vysievajte do interiéru, neskôr už môže ísť von.
Navlhčený papier prikryte 3 mm zeminy. Semená udržiavajte vlhké, kým nevyklíčia. Zvyčajne je to približne po 1-2 týždňoch. Keď semená vyklíčia, je dobré ich preriediť alebo premiestniť tak, aby boli od seba vzdialené 20 cm. To im poskytne dostatok priestoru na plné rozkvitnutie. Majú rady slnečné miesto a pôda môže byť niekedy trochu suchá. Kocúrik obyčajný je odolná rastlina, ktorá by mohla prežiť zimu.
Fialové kvety sú voňavé a lákajú včely a iný opeľujúci hmyz. A naši mačací kamaráti ju tiež milujú!
Portulaka zeleninová
Objavte túto lahodnú a liečivú rastlinu, ktorú milovali už naše staré mamy, ale my sme na ňu zabudli. Vychutnajte si celé stonky, ktoré majú lahodnú mierne sladkokyslú chuť. Môžete si nazbierať aj kvety, ale po vykvitnutí chutia trochu štipľavo. V surovom stave je výborná do šalátov, ako zelené korenie alebo ju môžete dusiť ako špenát. Kríky dodávajú telu chlorofyl, vitamíny, minerály a mastné kyseliny.
Vysievame ju od polovice mája. Semená portulaky sú drobné a klíčia za pomoci svetla, preto ich zasejte veľmi plytko. Prikryte len 1-2 mm zeminy, len toľko, aby sa papier rozpustil. Prvé listy zbierame štyri týždne po výsadbe. Ak sa vysievajú postupne, portulaka sa môže pestovať a zbierať po celý rok až do jesene. Je to jednoročná rastlina, ale ak rastliny neodstrihnete príliš blízko pri zemi, znovu vyrastú a budú sa zbierať druhýkrát. Môžete ju dobre pestovať aj v zime v truhlíkoch v skleníku alebo na jar v parenisku..
Vytvorte si vlastnú tlačovinu.
Navrhnite si vlastný vizuál na rastúcom papieri.
Vytvorte si vlastnú tlačovinu.