Nová rastlinka pre milovníkov mačiek

Ponuku semienok sme rozšírili o kocúrik obyčajný

Kocúrik obyčajný nájdete už aj v našom rastúcom papieri. Po latinsky je známy ako Nepeta cataria a v našich končinách sa tiež nazýva mačací balzam alebo mačacia tráva. Ide o druh mäty. Rastlinka si získala srdcia nielen mačiek, ale aj ľudí. Táto nenáročná bylinka je známa svojimi drobnými, modro-fialovými kvetmi, ktoré rozkvitajú takmer celé leto.

Kocúrik obyčajný s fialovými kvetmi na lúke so semienok z rastúceho papiera

Poteší vás aj vašich štvornohých miláčikov

Táto bylinka je známa svojou schopnosťou pôsobiť na mačky. Vôňa kocúrika ich priťahuje a vyvoláva u nich pocit blaženosti, navodzuje im dobrú náladu. Nie je však samozrejme návyková.

Pre ľudí má kocúrik obyčajný tiež upokojujúce a relaxačné účinky. Často sa používa na prípravu bylinných čajov, ktoré môžu pomôcť pri tráviacich problémoch alebo pri zlepšení spánku.

Čaje z kocúrika sa podobajú mätovým, ale sú menej aromatické. Bylinka sa používa aj do šalátov, alebo omáčok a to buď čerstvá, alebo sušená. 

Nepeta cataria - kocúrik obyčajný ovoniava čierna mačka, na ktorú pôsobí hypnoticky

Ako ho vypestovať?

Jeho pestovanie je relatívne jednoduché, preto sa často nájde v domácich záhradách či v mestských parkoch. Rastlinka ocení slnečné miesto s vápenitou, piesočnatou alebo dokonca kamenistou pôdou. Dávajte si však pozor, pretože neznáša zamokrenú pôdu. Možné je ju zasadiť počas celého roka!

Kocúrik obyčajný je nielen užitočný, ale aj esteticky príjemný s jemnými kvetmi, ktoré môžu prilákať opeľovače, ako sú včely a motýle, čím prispieva k biodiverzite záhrady. Naopak odpudzujú komáre, čo je v lete neoceniteľné!

Prvé rastlinky kocúrika obyčajného - Nepeta cataria od growingpaper

Zdieľať

facebook linked-in

Vytvorte si vlastnú tlačovinu.

Navrhnite si vlastný vizuál na rastúcom papieri.

Vytvorte si vlastnú tlačovinu.